Відколи працюю викладачем, постійно доводиться спростовувати міфи про йогу. І я рада, що можу розвіювати нав’язані суспільству ще з часів радянського союзу стереотипи. Отож про міфи: чому йога гірше за карате, чому гнучкій людині йога дається важче, невже вегетеріанство неминуче? Всі відповіді шукайте нижче.
Міф 1. Йога – це релігія.
Цей міф найпопулярніший серед українців. Так, йога прийшла до нас не з Християнського світу, а з країни, де поширений буддизм. Тому ми часто помічаємо в студіях йоги атрибути Індійської культури (статуетки, картини, прикраси, тощо). Але чого вчить йога? Є 10 принципів, які повинна виконувати людина, ступивши на шлях йоги, вони об’єднуються таким поняттями, як «яма»- принцип взаємодії зі світом, «ніяма» – принцип взаємодії з самим собою.
Яма: – ахімса – ненасилля (не приносити шкоду всьому живому світові); – сатья – правдивість (говорити правду); – астея – утримання від крадіжки; – брахмачарья – помірність, зокрема контроль сексуальної поведінки; – апаріграха – неприв’язаність (в першу чергу – це неприв’язаність до результатів своєї діяльності)
Ніяма: Сауча –чистота (зберігайте чистоту не тільки в тілі, але й в думках і словах) Сантоша – вдоволеність (радійте тому, що маєте) Тапас – самодисципліна Свадхайя – дослідження себе Ішвара пранідхана – покладання на волю божу
Ці 10 принципів дуже, як на мене, схожі з 10-ю заповідями божими. Тому нічого поганого йога вас не навчить. Саме через тіло, ми добираємось до внутрішнього я, вчимося слухати своє серце і жити свідомо. З точки зору фізіології тут нема нічого дивного, адже розганяючи кровообіг, правильним чином впливаючи на роботу ендокринної і лімфатичної системи, ми тим самим добираємось до роботи мозку.
Висновок: Йогою може займатись кожен, не залежно від свого віросповідання. На заняттях з йоги ми працюємо з тілом, виконуючи вправи (асани). А якщо в деяких йога-студіях Ви і зустрінете співи мантр, не лякайтесь, Вас ніхто не змушуватиме їх співати, якщо Вам не подобається.
Замисліться, чомусь люди нормально ставляться до карате, дзюдо і інших східних бойових мистецтв. Хоча в цих мистецтвах – теж дуже добре простежується культура і віра східних країн.