Ендокринна система       має найбезпосередніший вплив на всі процеси, що відбуваються в організмі. Управляє система організмом за допомогою вироблених гормонів. Вони надходять майже до всіх тканин і органів за допомогою крові або міжклітинної рідини. Можна сміливо стверджувати: гормони – це енергія життя і здоров’я.

              Досліджувати ендокринну систему сучасна медицина розпочала в кінці XIX століття. Англійський лікар Томас Аддісон досліджував хвороби надниркових залоз. Слідом за ним гормонами зацікавились і інші. В ХХ столітті було зроблено безліч сенсаційних відкриттів в ендокринології, дослідження продожуються, тому що для сучасної науки в людському тілі не менше таємниць і загадок, ніж у відкритому космосі!

А от давні вчені ще кілька тисячоліть тому вже мали уявлення про ендокринну систему:  і в Аюрведі, і в традиційній китайській і тібетській медицині існує вчення про так звані енергетичні центри – чакри, які контролюють певні органи нашого тіла і дають йому різні види енергії. Основних таких центрів 7- сім чакр. І кожна з них відповідає певним ендокринним залозам.  Відповідно, якщо існує дисбаланс в роботі якоїсь певної залози, за допомогою практики асан можна покращати її роботу .Зараз ми розберемо конкретно роботу кожної із залоз внутрішньої секреції, а також розглянемо асани, які впливають на їх роботу.

1 центр- МУЛАДХАРА –відповідає наднирникам. Наднирковими залозами контролює центр тіла, регулює рівні гормонів, метаболізм, сон і функцію щитовидної залози! Ось 

чому вони такі важливі!

“Вигорання” надниркових залоз означає, що надниркові залози переобтяжені, що призводить до дисбалансу гормонів і низьких рівнів кортизолу.

Асани, що допоможуть нормалізувати роботу наднирників: баддхаконасана, бхуждангасана, маюрасана, сету баддха сарвангасана, віпарита карані з опорою на стіну.

2 центр- СВАДХІСТАНА – відповідає статевим залозам. Статеві залози — у жінок яєчники, у чоловіків — сім’яники або яєчка. Вони  продукують статеві клітини  і виділяють у кров статеві гормони. Наступні практики стимулюють діяльність статевих залоз: мулабандха і ашвіні-мудра, бхастріка, капалабхаті, дханурасана, а також всі наклони( пашчімоттанасана, прасаріта падоттанасана та інш)

3 центр МАНІПУРА – відповідає підшлунковій залозі. Гормон інсулін, що виробляє підшлункова, відповідає за регуляцію рівня глюкози (цукру) в крові. Під дією цього гормону надлишки цукру перетворюються на жирові відкладення. Роботу підшлункової залози активізують наклони й скручування, а також сілові асани : марічьясана, уттанасана, пашчіматанасана, навасана  та інш.

Вчені з Індії Swami Vivekananda Yoga Anusandhana Samsthana (S-VYASA yoga university) провели дослідження, в якому приймали участь 1300 добровольців, що страждали на цукровий діабет. Після 10 днів тренувань йогою по 45 хвилин на день рівень цукру в учасників експерименту знизився в середньому на 10%!

4 центр АНАХАТА – відповідає тимусу, центральній залозі імунного захисту. Асана, що розкривають грудну клітину, прогини назад – стимулюють тимус. Це уштрасана, дханурасана, пурваттанасана, чакрасана, шалабхасана.

5 центр ВІШУДХА –  відповідає щитоподібній залозі. Щитовидна залоза контролює діяльність практично всіх органів і систем за допомогою виробленню нею йодовмісних гормонів. Без достатньої кількості гормонів щитовидної залози неможливі: нормальний обмін речовин, зростання, дозрівання тканин, органів і кісткового апарату, енергетичне харчування клітин і всього організму в цілому. Асани, які стимулюють роботу щитовидної на паращитовидної залоз: Шашанкасана( поза кролика), Халасана( поза плуга), Саламба Сарвангасана(берізка).

6 центр  АДЖНА- відповідає гіпофізу,  який регулює роботу всіх ендокринних залоз, так би мовити – «центр управління польотом». Найкраще стимулює роботу гіпофіза ширшасана. Також аджна –чакру активують асани на баланс: врікшасана, бакасана, убхайя падангустасана, та інш.

7 центр  САХАСРАРА- відповідає епіфізу. Основною функцією епіфізу є регуляція добових біологічних ритмів, ендокринних функцій, метаболізму, пристосування організму до змінних умов освітленості. Епіфіз називають «диригентом» роботи гіпофізу й гіпоталамусу. Найкраще роботу епіфіза стимулює ширшасана й шашангасана.

Головний лікувальний ефект йоги пояснюється її цілісним й комплексним підходом!  Під час регулярної, хочеться підкреслити- регулярної практики відбувається оздоровлення всіх систем організму, йога вчить концентрації та розслабленню, що допомагає керувати емоціями, природним чином відбуваються зміни в харчовому раціоні, позбавлення шкідливих звичок, тіло очищується від токсинів  і зайвих кілограмів.

Ось такий «побочний ефект» йоги- прекрасної тисячолітньої практики, яка відкриває людині шлях до себе!

Автор: Галина Шипунова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *