Думки щодо дитячої йоги розділяються кардинально: на одному полюсі безумовне схвалення й впевненість в користі для дітей, на іншому – скептицизм на кшталт: «виросте й

йога для дітей, йога студія Олени Бакай

свідомо визначиться, чи воно йому потрібне». І що цікаве, найчастіше першої думки притримуються ті батьки, що самі «підсіли на йогу», а другої  – ті , що не знайомі з нею.

 

Так все ж таки, йога для дітей – користь чи мода?

Вирішуйте самі. Йога для дітей – це своєрідна гімнастика, яка допомагає опанувати своє тіло, покращує осанку, кровообіг, гармонійно розвиває м’язову й опорно-рухову систему, поліпшує координацію й увагу, заспокоює, вчить концентрації. Йога – це не спорт, в ній відсутні змагання й порівняння, йога вчить любові й співчуттю до всього живого.

З якого віку можна займатись йогою?  Для кожного віку- своя йога.

Для немовлят- «бебі йога»- гімнастика в мамчиних руках.

Залежно від особливостей розвитку дитини групові заняття можна відвідувати з 4-5 років.  В віці 4-7 років формуються звички здорового образу життя, дитина готується до школи, тому треба ретельно попрацювати над фізичним й психічним здоров’ям  дитини. В цей час  у дітей збільшується об’єм легень,  а також об’єм і вага серця. На перший погляд здається, що дитина виросла і схудла, але саме в ці роки діти стають більш рухливими й сильнішими, особливо розвиваються м’язи ніг. Йде формування постави й стопи. Діти дуже  гнучкі, що створює небезпеку формування неправильної постави при довгому  сидінні або «втиканні» в гаджети. В цьому віці переважає тонус м’язів- згиначів спини, тому діти фізично не можуть сидіти довше 15 хвилин з рівною спиною, а як показує практика – і 15 хвилин теж важко!

Процеси збудження перемагають процеси гальмування, це означає, що діти в цьому віці безпосередні й щирі, й не можуть довго концентрувати свою увагу.

Усі ці фактори необхідно враховувати при підготовці до занять з дітками 4-7 років. Статичні пози діти не можуть тримати довго, тому для фіксації треба використовувати гру, в якій треба завмерти: «море хвилюється раз», «чарівний ліс», « фотосесія» та інші. Діти дуже рухливі в цьому віці, тому має бути більше динаміки, ніж статики, але й втомлюються теж дуже швидко. Тому активні частини заняття мають чергуватись з пасивними. А для того, щоб втримати увагу дітей, треба підключити фантазію й перетворити заняття на казкову подорож або пригоду, наприклад: подорож в Африку і знайомство з екзотичними тваринами або космічний політ на Марс і зустріч з фантастичними звірами. В активній частині заняття більше застосовувати голосні звуки –ричання, нявкання, жужжання, голосні видохи, діти це люблять. А в паузах можна загадувати загадки або розказувати короткі повчальні казочки. Найважче налаштувати дітей на розслаблення в шавасані, ось тут точно знадобиться вся фантазія: чаклуни й чари, що перетворюють дітей на морозиво, яке тане в теплий день та інше.

Незважаючи на різні сценарії, набір асан бажано давати той самий для кращого запам’ятовування, добавляючи поступово по одній більш складній. Таким чином діти готуються до переходу в наступну групу – від 7 до 10 років.

Йога для дітей 7-10 років суттєво відрізняється від заняття в молодшій групі. Координація рухів в цьому віці набагато краща, продовжується заміна хрящевої тканини кістковою, поступово збільшується м’язова сила, тому на зміну короткочасним навантаженням можна давати статичні асани, що добре впливає на формування правильної постави. Треба звернути увагу на те, що в дітей цього віку ребра не можуть опускатись так низько, як у дорослих, тому вони не можуть достатньо глибоко дихати, та й обсяг легень менше, ніж у дорослих, а вентиляція така ж ,як у дорослих: 6 -7 літрів на хвилину. Це характерна особливість дихання в цьому віці. Розширення грудної клітини, яке відбувається під час практики, допомагає розкритися легеням в повному обсязі, нормалізує роботу органів дихання й тренує серце. Абсолютно необхідними в цьому віці є асани, що витягують і скручують хребет! Це не тільки підвищує гнучкість хребта, формує правильну поставу, але й компенсує негативну дію неправильних поз, в яких дитина проводить більшу частину дня. А зміцнення м’язів спини й живота дають хребту необхідну підтримку . Робота з шийним відділом хребта допомагає нормалізувати живлення головного мозку, очей, покращує пам’ять, здатність до концентрації.

І ще один дуже важливий ефект від занять йогою – вона допомагає справитись з гіперактивністю сучасних дітей.  Плавність рухів, статичність в асанах, розслаблення роблять дітей спокійнішими, допомагають зняти фізичне й емоційне напруження!

В побудові занять вже менше необхідність включати ігрові моменти. Фактично сама структура заняття наближається до дорослої, але самі асани адаптовані: силові асани вводяться поступово, фіксації короткі, велика увага приділяється поясненням, які м’язи напружуються, які розслабляються,  а також привчаємо дитину слідкувати за диханням. Заняття має включати в себе такі компоненти:

  1. Асани в статиці й динаміці
  2. Дихальні вправи
  3. Вправи на концентрацію
  4. Основи розслаблення й медитації
  5. Спеціальні вправи для профілактики плоскостопості й корекції постави

В цей період найбільше значення має психологічний фактор. Дитина дуже старається відповідати очікуванням, наслідувати дорослих , тому найкращих результатів можна досягнути тільки похвалою. В жодному разі не критикувати!

Замість фрази : «ти робиш невірно», застосовувати « а спробуй так». Не будьте диктатором, більше гумору й підтримки, менше нудних довгих інструкцій і не вимагайте від дітей ідеального виконання!

Хочу підсумувати все сказане: йога для дітей – прекрасний спосіб для всебічного розвитку дитини: фізичного, інтелектуального, емоційного, творчого. Головна умова  – систематичність і послідовність. Найкраще виховувати дітей власним прикладом, тому якщо займаються батьки, діти будуть наслідувати їм з великим задоволенням!

Йога – запорука здоров’я та миру в родині!

 

Автор: Галина Шипунова – сертифікований викладач йоги від Devdan Yoga International, Yoga Alliance UK

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *