Зараз ми живемо в епоху малорухливості та роботи сидячи. Стрімко розвиваються наука та економіка, але водночас  збільшується кількість захворювань, пов’язаних з обмеженням рухової активності людини. Прогрес — це добре, якщо він не шкодить здоров’ю. І тут на допомогу життю та здоров’ю людини приходить стародавня практика йогів! Зауважте, я кажу про фізичну активність, спрямовану на удосконалення тіла, оскільки, як колись сказав Айенгар: «Тіло — це храм для нашої душі, тримайте його в чистоті».

До чого може призвести постійне сидіння

Більшість людей змушені працювати сидячи. Нерухоме положення тіла протягом всього дня негативно впливає на хребет та циркуляцію крові в усьому організмі. Найсерйозніший застій крові відбувається в органах малого тазу та кінцівках. Кровообіг у міжхребцевих дисках мінімізується до 20–23 років життя, а потім він здійснюється тільки завдяки так званій дифузії, тобто роботі м’язів. Також наслідком малорухомого способу життя є закупорка дрібних вен, що поєднують диски з хребтом. Це перешкоджає доступу корисних речовин до дисків.

Коли ми довго сидимо, в нашій спині напружуються глибокі м’язи. Ці м’язові спазми ще більше посилюють венозний застій. А ось завдяки скороченню глибоких м’язів спини відбувається рух венозної крові з хребта у напрямку загальної венозної сітки. Артеріями кров рухається завдяки сердечним скороченням, а на рух венозної крові впливає  тільки скорочення м’язів.  Ось чому в людей із неспроможністю венозних клапанів нижніх кінцівок через тривале сидіння чи стояння набрякають ноги. Під час ходьби набряки не виникають, або вони виражені набагато менше.

Судини не працюють, процеси дифузії ускладнені. Поживні речовини не надходять, непотрібні продукти обміну не виводяться з диску. Ось тоді ми й починаємо говорити про першу стадію остеохондрозу. Крім переліченого вище, остеохондроз може виникнути й на фоні викривлення хребта або травми, плоскостопості, неправильного харчування впродовж тривалого часу.

Здоров’я хребта, в основному, залежить від витривалості м’язово-зв’язувального апарату навколо нього. Чим міцніші наші м’язи та зв’язки, тим менше навантаження на себе приймають  диски та суглоби.

Хребет створений для руху. Не даючи йому такої можливості, люди самі себе руйнують.

Біль у спині часто виникає через пошкодження (розтягнення) м’язів навколо хребта при важкому фізичному навантаженні, а також через спонтанні м’язові спазми при захворюваннях хребта. При цьому відбувається скорочення м’язів, які не можуть самі собою розслабитися, і в них накопичується молочна кислота, що являє собою продукт окису глюкози при недостатній кількості кисню. І саме висока концентрація молочної кислоти в м’язах і є причиною больових відчуттів.  А постійний спазм м’язів призводить до блокування цієї частини хребта та зменшення його рухомості, зменшення доступу до хребців корисних речовин, що призводить до руйнування.

І ось коли ми довго сидимо, а наша спина довший час перебуває в одному й тому ж положенні, тоді й відбувається поступове скривлення та зміна постави. Спина округлюється, таз зміщується вперед, затискається спазмом грудний відділ, навколохребцеві м’язи і т.д.

Практика йогічних поз (асан) різнобічна й дозволяє дуже варіативно впливати на м’язи тіла, щоб зберегти їх еластичність і структурність.

Що зміниться, коли ви почнете займатися йогою

Покращиться загальний кровообіг. Кровообіг виявляється навіть в судинах, що знаходяться в резерві й не приймають участі у фізичній роботі ( а це майже 2/3 від загальної їх кількості). Відтік непотрібних речовин покращується, тканини тіла позбавляться шлаків, а процеси старіння сповільняться. Вирівнюється постава. Завдяки зміцненню внутрішніх скелетних м’язів і осьовому витягненню хребта людина стає вищою, її постава покращується.

Збільшиться виділення ендорфінів (гормону щастя). При розтягненні м’язів та обов’язкових техніках релаксації, що проходять на кожному занятті, виділяється гормон радості, і людина почуває себе щасливою та бадьорою.

Покращиться еластичність м’язів. Регулярні коректні практики з розтягнення та укріплення призводять до розвитку гнучкості й сили, збільшується діапазон рухливості людського тіла.

Ви відчуєте фізичне та ментальне розслаблення, що в свою чергу допоможе позитивно виходити зі стресових ситуацій

Покращиться рухомість суглобів. Наші суглоби влаштовані так, що при русі в них відбувається тиск на хрящову тканину, яка огортає кістку всередині суглоба. Цей хрящ, як губка, і з нього при стисканні виділяється синовіальна рідина, або простими словами змазка для суглоба.

Для кого підходить практика йоги

Практикувати йогу може кожна людина!  Є різні класи з йоги, які підлаштовані під ті чи інші потреби! Є загальні класи для початківців, людей старшого віку, для людей, які тільки розпочали практику, та тих, що вже мають певний досвід занять.  Також є класи з йога-терапії, на яких практикують люди з різними захворюваннями опорно-рухового апарату. Але при деяких захворюваннях будуть показані індивідуальні заняття з йоги, і щоб визначити це, необхідно звернутися до грамотного викладача за рекомендаціями.

Зараз у світі набуває попиту програма з реабілітації хворих із різними проблемами та захворюваннями хребта! На рівні лікарень за кордоном працюють йога-терапевти. Але, на жаль, це дуже рідкісні випадки й у країнах СНД керівництвом держав ці програми не підтримуються. В Росії й в Україні є спеціалісти, які на ентузіазмі працюють з дітьми з ДЦП та досягають значних покращень у самопочутті дитини, уникають оперативного втручання тільки завдяки правильно підібраній практиці йоги.

Зі свого досвіду, можу із впевненістю сказати, що Ваше здоров’я у Ваших руках!!! І вже з перших занять люди відчувають позитивні зміни в собі та своєму організмі. Ніколи не пізно брати себе в руки й ставати на шлях самостійного оздоровлення свого тіла… Так, це шлях не з простих, але він 100%-во гарантує позитивний,  довготривалий результат без побічних ефектів!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *